Prepravný poriadok

 

Obsah:

  1. Úvodné ustanovenia
    II. Rozsah nákladnej cestnej dopravy
    III.   Vymedzenie podmienok na uzatvorenie Zmluvy o preprave vecí
    IV.   Postavenie objednávateľa dopravy
    V.    Vymedzenie prednostne prepravovaných vecí
    VI .  Vymedzenie vecí vylúčených z prepravy
    VII.  Úprava vzťahu zamestnancov objednávateľa a členov osádky nákladného vozidla dopravcu
    VIII. Podmienky zmeny zmluvy a odstúpenia od zmluvy
    IX  .  Pravidlá balenia , označovania a nakladania s tovarom
    X.     Prepravné listiny
    XI.    Postup osádky nákladného vozidla v prípade nehody, požiaru , poškodenia nákladu alebo inej mimoriadnej udalosti počas prepravy
    XII.  Záverečné ustanovenia
  2. .

I.

Úvodné ustanovenia

 

1.1 Prepravný poriadok pre nákladnú cestnú dopravu vydáva firma DaSKO s. r. o., (ďalej ako dopravca) podnikajúci v cestnej doprave  podľa § 4 zákona č.56/2012 Zz. o cestnej doprave v znení neskorších predpisov.

1.2 Tento prepravný poriadok stanovuje prepravné podmienky dopravcu potrebné pre uzatvorenie Zmluvy o preprave vecí (nákladu) a jej obsah v zmysle § 610 a nasl. Obchodného zákona .

1.3 Prepravný poriadok v jednotlivých článkoch a odsekoch obsahuje ustanovenia predpisov o cestnej doprave vzťahujúce sa na nákladnú cestnú dopravu , ustanovenia Občianskeho zákonníka o zmluve o preprave nákladu a ustanovenia Obchodného zákonníka o obchodných záväzkových vzťahoch a o zmluve o preprave vecí .

1.4 Dopravca vykonáva medzinárodnú cestnú nákladnú dopravu podľa tohto prepravného poriadku a podľa medzinárodne platných dohôd, dohovorov a ich dodatkov a úprav týkajúcich sa dopravy a to:

 – Dohovor o prepravnej zmluve v medzinárodnej cestnej nákladnej doprave CMR, jeho dodatky,

– Európska dohoda pre prácu osádok vozidiel v medzinárodnej cestnej doprave AETR,

– Dohovor o medzinárodných prepravách skaziteľných potravín a o špecializovaných prostriedkoch určených pre tieto prepravy ATP.

 

II.

Rozsah nákladnej cestnej dopravy

 

2.1 Nákladná cestná doprava je preprava vecí a zásielok cestnými dopravnými prostriedkami , ktorú dopravca vykonáva. Vzniká právny vzťah medzi dopravcom a odosielateľom –  zasielateľ, prepravca, organizácia alebo osoba (ďalej ako odosielateľ), ktorej prepravná potreba sa uspokojuje. Právny vzťah je vyjadrený uzatvorením zmluvy o preprave vecí (tovaru), objednávky na prepravu, prípadne inej zmluvy.

2.2 Nákladnú cestnú dopravu možno vykonávať iba cestnými vozidlami , ktoré sú určené , vyrobené a schválené na prepravu vecí, podľa medzinárodnej zmluvy a osobitných predpisov. Pojem vozidlo predstavuje motorové vozidlo –  návesové súpravy, prívesy zaisťujúce premiestňovanie vecí po pozemných komunikáciách.

2.3 Medzinárodná cestná nákladná doprava je preprava tovarov a zásielok, pri ktorej východiskové (miesto prevzatia tovaru, zásielky) a cieľové miesto (predpokladané miesto  dodania tovaru, zásielky), ležia na území dvoch  rôznych štátoch.     

     Vnútroštátna cestná nákladná doprava je preprava zásielok, pri ktorej východiskové (miesto prevzatia tovaru, zásielky) a cieľové (predpokladané miesto jej dodania), leží vo vnútri štátu  a zároveň v štáte sídla spoločnosti, ktorá vozidlo vlastní.

2.4  Dopravca podľa charakteru prepráv zabezpečuje prepravy celovozové (celokamiónové).     

       Za celovozové zásielky sa považuje náklad umiestnený na ploche vozidla (zväčša v počte 33 – 34 euro paliet) a sprievodné doklady k nákladu prepravovaného jednému odberateľovi, jednému prijímateľovi, jednou jazdou bez ohľadu na váhu, druh nákladu a počtu miest nakládky a vykládky nákladu.

2.5  Podľa druhu prepráv dopravca vykonáva podľa svojej technickej základne:

  • dopravu štandardných zásielok vo vnútroštátnej a medzinárodnej doprave valníkovými vozidlami – plachtovými návesovými súpravami
  • dopravu skaziteľných potravín podľa Dohovoru ATP – mraziarenskými vozidlami.
  •  

III.

Vymedzenie podmienok na uzatvorenie zmluvy o preprave vecí (nákladu)

 

3.1 Zmluvou o preprave vecí sa dopravca zaväzuje odosielateľovi, zaisťovať medzinárodnú a vnútroštátnu cestnú dopravu z určitého miesta do určitého iného miesta a odosielateľ sa zaväzuje za každu uskutočnenú prepravu platiť dopravcovi prepravné – odplatu.

3.2 K uzatvoreniu zmluvy o preprave dochádza okamžikom potvrdenia objednávky  prepravcu – odosielateľa dopravcom. Objednávka je záväzná pre prepravcu, aj keď je dohodnutá telefonicky a potvrdená dopravcom telefonicky. V prípade zrušenia objednávky zo strany odosielateľa má dopravca nárok na náhradu vzniknutej škody a ušlého zisku, po dohode s odosielateľom, pokiaľ mu nebola poskytnutá iná náhradná preprava.  Storno poplatok sa stanovuje dohodou oboch zmluvných strán

3.3 Objednávku prepravy možno urobiť písomne (faxom, e-mailom) ústne (osobne, telefonicky) a je záväzná.

3.4 Objednávka prepravy musí obsahovať všetky údaje potrebné na jej vykonanie a na vyúčtovanie prepravného, následovne:

  • identifikačné údaje objednávateľa (meno, adresa, kontaktné údaje, zodpovedná a kontaktná osoba, telefóny kontakt, fakturačné údaje)
  • druh zásielky, jej obsah, balenie, príp. osobitné podmienky pre jej ložné manipulovanie a zaistenie, charakter veci (nebezpečná, prepravná teplota pri ATP)
  • počet kusov zásielky- paliet, celková hmotnosť, rozmery
  • presné miesto  a čas nakládky
  • presné miesto a čas  vykládky
  • miesto a čas preclenia-vyclenia pri prepravách do tretích krajín
  • prepravné – dohodnutá cena za prepravu
  • splatnosť faktúry – podľa objednávky
  • všetky prípadné ďalšie údaje, ktoré musí dopravca poznať k bezchybnému vykonaniu prepravy

3.5 Dopravca písomne potvrdí prijatie objednávky na žiadosť objednávateľa, inak platí i bez spätného potvrdenia.

3.6 Dopravca je povinný prepravu zásielky vykonať do miesta určenia s odbornou starostlivosťou a v dohodnutej lehote.

3.7  Dopravca pre odosielateľa zaistí vhodný dopravný prostriedok, v požadovanom termíne, v dobrom technickom stave na prepravu zásielky, spôsobilom pre prepravu v zemiach odosielateľa i príjemcu, nákladný priestor musí byť čistý, bez zápachu a zabezpečený proti vplyvom vonkajšieho prostredia. Zásielka nesmie v dobe prepravy utrpieť žiadnu ujmu.

3.8Dopravca je povinný upozorniť odosielateľa na zjavnú nesprávnosť alebo nedostatok jeho pokynov. V prípade, že na nich odosielateľ trvá, nenesie dopravca za ich vykonanie zodpovednosť.

  • Dopravca je povinný na vyžiadanie odosielateľa podať informácie o priebehu prepravy.

3.10Dopravca môže svoj záväzok k preprave zásielky plniť i pomocou tretej osoby – ďalšieho dopravcu. Použitím ďalšieho dopravcu sa však dopravca nezbavuje zodpovednosti za škodu.

3.11 Dokladom o uzatvorení prepravnej zmluvy je v  zmysle Dohovoru CMR  nákladný list CMR. Ak nákladný list chýba, sa stratil alebo má niektoré nedostatky, nedotkne sa to platnosti prepravnej zmluvy, a vzťahujú sa na ňu aj ďalšie ustanovenia tohto dohovoru. Dopravca je povinný upozorniť odosielateľa na zjavnú nesprávnosť alebo nedostatok jeho pokynov. V prípade, že na nich odosielateľ trvá, nenesie dopravca za ich vykonanie zodpovednosť.

3.12 Nákladný list CMR obsahuje najmenej 5 (niekedy 7) listov. Musí byť podpísaný aspoň  dopravcom a potvrdený príjemcom tovaru.  Vodič po ukončení prepravy je povinný odovzdať aspoň jeden exemplár nákladného listu zamestnávateľovi dopravcovi.

 

IV.

Postavenie objednávateľa prepravy

 

4.1 Odosielateľ je povinný zabezpečiť riadne zabalenie zásielky, naloženie a uloženie na vozidle za asistencie vodiča vozidla tak, aby pri obvyklom spôsobe dopravy nemohlo dôjsť k jej poškodeniu. Odosielateľ je povinný, ak hrozí zásielke bezprostredne podstatná škoda a táto skutočnosť je odosielateľovi dopravcom oznámená, dať mu okamžite pokyny, ako so zásielkou naložiť.

4.2 Objednávateľ je povinný zabezpečiť a skontrolovať pred začatím prepravy všetky potrebné úkony u odosielateľa zásielky, a to najmä :

  • kompletnosť a úplnosť zápisov v nákladnom liste
  • či sa nejedná o veci vylúčené z prepravy
  • správne a bezpečné balenie zásielky a jej označenie
  • možnosť preskúmania zásielky pred nakládkou dopravcom
  • podmienky na zistenie hmotnosti zásielky
  • zásielka nesmie byť ťažšia ako deklarovaná hmotnosť v nákladnom liste
  • hmotnosť zásielky musí byť uvedená v nákladnom liste
  • dodržanie času odberu zásielky
  • podmienky na nakladanie zásielky na vozidlo.

4.3 Odosielateľ je povinný vybaviť zásielku sprievodnými dokladmi, ktoré majú byť odovzdané príjemcovi. Odosielateľ zodpovedá za správnosť a úplnosť prepravných sprievodných dokladov a osobitných listín, za ich včasné odovzdanie dopravcovi (najneskôr pri odovzdaní zásielky na prepravu) a za škody spôsobené dopravcovi nesplnením týchto povinností.

4.4 Odosielateľ je povinný pripojiť k nákladnému listu alebo dať dopravcovi k dispozícií doklady potrebné na colné a na ďalšie úradné konanie vykonávané pred vydaním zásielky a poskytnúť mu všetky informácie, o ktoré požiada.
4.5 Dopravca nie je povinný skúmať, či sú doklady a informácie správne a dostačujúce. Odosielateľ zodpovedá dopravcovi za všetky škody vzniknuté z dôvodu nedodania dokladov alebo potrebných informácií alebo doklady a informácie sú neúplné alebo nesprávne, pokiaľ nejde o nedostatok zavinený dopravcom.

4.6 Odosielateľ je oprávnený disponovať zásielkou, najmä môže požadovať od dopravcu zastavenie prepravy, zmenu miesta dodania alebo vydania zásielky inému príjemcovi, než ktorý bol uvedený v nákladnom liste – všetky zmeny musia byť podložené písomne – zmenou prepravnej zmluvy.

4.7 Ak po dojednaní prepravnej zmluvy odpadne potreba prepravy objednávateľ je povinný oznámiť to bez meškania dopravcovi .

4.8  Dopravcovi pre neuskutočnenej preprave z dôvodu na strane odosielateľa, patrí náhrada rovnajúca sa podielu z dohodnutej ceny za neuskutočnenú prepravu, ku počtu dní potrebných na vykonanie prepravy, kedy sa uskutočnila .

4.9 Od zmluvy môže objednávateľ odstúpiť ak sa vozidlo dopravcu, bez predchádzajúcej dohody nepristavilo na nakládku v dohodnutom termíne a čase.

 

V.

Vymedzenie prednostne prepravovaného nákladu

 

5.1 Dopravca vzhľadom na štruktúru technickej základne – vozového parku prednostne prepravuje tieto zásielky naložené:

  • tovar uložený na paletách
  • tovar nakladaný na vozidlá zboku, zozadu a zhora
  • potraviny , ktoré podliehajú rýchle skaze

5.2 Dopravca uprednostňuje pri zabezpečení prepravných potrieb prepravcov  hlavne potreby najväčších svojich objednávateľov.

5.3 Dopravca v osobitných prípadoch verejného záujmu môže zmluvne uprednostniť a stanoviť okruh odosielateľov s prednosťou na prepravu .

 

VI.

Vymedzenie vecí vylúčených z dopravy

 

6.1 Dopravca má právo vylúčiť z prepravy veci , ktoré podľa osobitných predpisov vyžadujú zvláštne a osobitné zabezpečenie ich prepravy a za okamžitých podmienok a stavu technickej základne, vozového parku a personálu dopravca tieto osobitné podmienky nemôže zabezpečiť .

6.2 Z dôvodu technickej základne a špecializácie dopravcu sú z prepravy vylúčené veci:

  • nebezpečné látky, pokiaľ na ich prepravu nie je dopravca vybavený,
  • dreva – guľatiny,
  • nebezpečné odpady,
  • živé zvieratá,
  • nadrozmerné prepravy
  • sypké materiály

 

VII.

Úprava vzťahu zamestnancov objednávateľa a členov osádky vozidla dopravcu

 

7.1 Vo veciach prepravy zásielok v nákladnej cestnej doprave, dopravca jedná priamo, alebo prostredníctvom svojich zástupcov, pracovníkov a iných osôb v rozsahu ich splnomocnenia.

7.2 Pri plnení prepravných úloh zastupuje dopravcu u odosielateľa, prijímateľa, pri styku s ich zamestnancami, vodič vozidla povereného vykonávaním objednanej prepravy, ktorý je zároveň v pracovnom vzťahu s dopravcom.

7.3 Vodič je oprávnený v rozsahu jeho pracovných úloh:

  • dávať pokyny zamestnancom odosielateľa z hľadiska spôsobu, zaistenia a uloženia zásielky na vozidlo a z dôvodu bezpečnej prepravy
  • vykonať prehliadku zásielky, jej obalu a označenia
  • riadne zabezpečiť zásielku
  • žiadať váženie zásielky s vydaním vážneho lístka
  • vyjadriť sa za dopravcu do nákladného listu k stavu, počtu, obalu a zaistenia zásielky
  • podpísať prevzatie a prijatie zásielky na prepravu do nákladného listu v mene dopravcu
  • vyjadriť sa ku škode na zásielke u odosielateľa a prijímateľa
  • zastupovať dopravcu pri styku s colnými orgánmi
  • jednať s policajnými orgánmi
  • vylúčiť zásielky z prepravy, pokiaľ táto nevyhovuje podmienkam bezpečnej a spoľahlivej prepravy.

7.4 Zamestnanci a zástupcovia objednávateľa, odosieľateľa a príjemcu tovaru sú povinní :

  • naložiť, vyložiť zásielku riadne a včas. Včas pokiaľ nie je dohodnuté inak, znamená, že vozidlo bude naložené , vyložené v dohodnutom čase od pripravenosti dopravcu pristaviť vozidlo k nakládke, vykládke.
  • podpísať a potvrdiť prevzatie a neporušenosť zásielky
  • pravdivo a presne popísať rozsah a vznik škodovej udalosti , podpísať vodičovi zápis o škodovej udalosti
  • preukázať osobnú totožnosť a totožnosť príjemcu tovaru
  • byť nápomocní pri pohybe vozidla v mieste nakládky a vykládky, vydať vodičovi presné pokyny
  • byť nápomocní vodičovi pri mimoriadnych udalostiach
  • zabezpečiť správnosť a úplnosť prepravných listín a osobitných dokladov.

 

VIII.

Podmienky zmeny zmluvy a odstúpenia od zmluvy

 

8.1 Kým sa zásielka nevydala, môže odosielateľ navrhnúť zmenu prepravnej zmluvy, najmä vrátenie zásielky odosielateľovi, jej vydanie inému prijímateľovi, alebo tomu istému prijímateľovi na iné miesto vykládky – vždy potvrdiť písomnou formou – zmenu prepravnej zmluvy.

8.2 Prijímateľ zásielky môže navrhnúť, aby sa mu vydala zásielka na inom mieste vykládky – vždy potvrdiť písomnou formou.

8.3 Odstúpenie od prepravnej zmluvy môže navrhnúť každá strana z nasledovných dôvodov:

  • objednané prepravy neboli dopravcom vykonané riadne
  • došlo k hrubému porušeniu zmluvy
  • došlo k zmareniu účelu zmluvy
  • došlo k dodatočnej nemožnosti plnenia zmluvy.

8.4 Hrubým porušením zmluvy o preprave je ak povinný nesplnil:

  • opakované nesplnenie údajov o zásielke
  • opakovaná, včas a riadne neohlásená zmena miesta nakládky, vykládky
  • nedodržanie dodacej lehoty
  • neuhradenie prepravného v lehote splatnosti
  • opakované nezabezpečenie úplnosti a správnosti prepravných listín a osobitných sprievodných dokladov
  • nedodržanie času nakládky a vykládky vozidla odosielateľom a prijímateľom zásielky
  • neuhradenie prestojov dopravcov

 

IX.

Pravidlá balenia, označovania a nakladania s tovarom

 

9.1 Odosielateľ je povinný tovar určený na prepravu riadne a starostlivo zabaliť, tak aby počas prepravy nedošlo k jeho poškodeniu alebo zničeniu, alebo poškodeniu či zničeniu vozidla dopravcu . Základné povinnosti odosielateľa z hľadiska balenia a označovania tovaru stanovuje bod 4 tohoto prepravného poriadku.

Vodič nesmie počas prepravy bez súhlasu manipulovať s tovarom.

9.2 Tovar musí byť upevnený pomocou dostatočného množstva gurtní, kovových zábran a rohov proti pohybu na ložnej ploche vozidla tak, aby nedošlo k poškodeniu tovaru. V prípade voľného priestoru za poslednými paletami musia byť hlavne tieto posledné palety dobre upevnené! Tovar musí byť zaistený riadne, aby pri normálnej cestnej preprave sa neuvoľňoval, nevysýpal a nepoškodzoval akosť tovaru a vozidlo.

9.3 Odosielateľ zodpovedá za riadne označenie tovaru z hľadiska jeho povahy, manipulácie, ťažiska, úchopných prvkov, správnej ložnej a prepravnej polohy, krehkosti a rizikovosti tovaru, ochrany pred poveternostnými vplyvmi. Označenie musí spĺňať požiadavky STN.

9.4 Ak dôjde k poškodeniu tovaru počas prepravy – je nutné ihned kontaktovať odosielateľa tovaru, vyčkať a neopúšťať miesto vykládky bez zaistenia a podpísania nasledujúcich dokladov – hlavne fotografie poškodeného tovaru, výhrady v CMR, škodného protokolu potvrdeného príjemcom a vodičom. Pri poškodení alebo zničení tovaru má odosielateľ právo podať reklamáciu u dopravcu. Dopravca si privolá zástupcu poisťovne, u ktorej má dopravca uzavretú tovarovú poistku a spíše sa zápisnica o škodovej udalosti .

9.5Dopravca zodpovedá odosielateľovi za škodu na zásielke, ktorá vznikla od doby jej prevzatia dopravcom k preprave až do doby vydania zásielky príjemcovi. S naloženým tovarom je zakázaná akákoľvek manipulácia bez súhlasu odosielateľa. Za škody vzniklé neoprávnenou manipuláciou s tovarom zodpovedá v plnej výške dopravca.  Vodič nesmie počas prepravy bez súhlasu manipulovať s tovarom.

9.6 Reklamácia u dopravcu sa musí uplatniť riadne a včas – bezodkladne , kedy k události došlo, inak právo reklamácie zaniká.

9.7 Reklamácia sa musí podať písomne. Oprávnený musí presne vymedziť svoje požiadavky a zdôvodniť ich opodstatnenosťou. Musí pripojiť doklady k nárokovanej sume . Tovar, ktorý je reklamovaný, musí príjemca tovaru uskladniť do doby uzavretia dohody o reklamácii a jej vyriešení resp. do ukončenia likvidácie škodovej udalosti.

9.8Dopravca sa svojej zodpovednosti za škodu sprostí,  len keď preukáže, že vynaložil všetku možnú starostlivosť, ktorú sa dá od odbornej firmy vykonávajúcej cestnú prepravu požadovať, aby nevznikla na zásielke škoda.

 

X.

Prepravné listiny

 

10.1 Za správnosť a úplnosť prepravných sprievodných listín a osobitných dokladov, včasné odovzdanie dopravcovi, zodpovedá odosielateľ, ktorý je povinný odovzdať ich najneskôr pri odovzdaní zásielky na prepravu.

10.2 Prepravné sprievodné listiny sú :

  • nákladný list ( CMR )
  • faktúra hodnoty ( ceny ) zásielky, špecifikácia zásielky, dodací list
  • doklad o prevážení zásielky ( vážny lístok )
  • doklad o pôvode tovaru (EUR 1)
  • doklad o zaclení a vyclení tovaru ( vyhlásenie europského spoločenstva, JCD, JCDd-), colná sprievodka
  • doklad o zabezpečení colného dlhu v štáte prijímateľa
  • tranzitný doklad T1-T5
  • veterinárny dovozný , tranzitný a vývozný doklad
  • fytopatologický dovozný, tranzitný a vývozný doklad pri preprave tovaru rastlinného pôvodu
  • bezpečnostné pokyny pri preprave nebezpečných vecí , nadrozmerného nákladu , rýchlo sa kaziacich potravín

10.3 Za manipuláciu s prepravnými listinami počas prepravy je zodpovedný vodič.

 

XI.

Postup osádky nákladného vozidla v prípade dopravnej nehody, požiaru ,  poškodenia nákladu alebo inej mimoriadnej udalosti počas prepravy.

 

11.1 Mimoriadnymi udalosťami počas prepravy zásielok sú :

  • dopravné nehody vozidla
  • požiar vozidla
  • poškodenie alebo zničenie zásielky
  • odcudzenie vozidla so zásielkou

11.2 Členovia osádky vozidla sú v prípade dopravnej nehody alebo požiaru vozidla a zásielky, úrazu alebo náhleho ochorenia členov osádky, alebo pri mimoriadnej udalosti počas prepravy, pri ktorej sú ohrozené životy alebo zdravie osádky, nebezpečenstvo poškodenia alebo zničenia zásielky, alebo jej odcudzenia, povinní :

  • poskytnúť podľa svojich schopností a možností potrebnú prvú pomoc a bezodkladne privolať odbornú zdravotnícku pomoc a urobiť opatrenia na záchranu osôb
  • urobiť vhodné opatrenia, aby mimoriadnou udalosťou nebola ohrozená bezpečnosť cestnej premávky, vozidla a zásielky
  • urobiť potrebné opatrenie na záchranu majetku dopravcu a prepravcu, privolať hasičský a záchranný zbor. Pri škode na tovare podliehajúcemu spotrebnej dani a iným clám, privolať aj colnú službu.
  • zabezpečiť spísanie zápisnice s osobou, ktorá nehodu zapríčinila
  • bez meškania oznámiť mimoriadnu udalosť dopravcovi, polícií , ak v súvislosti s mimoriadnou udalosťou bol spáchaný trestný čin alebo priestupok
  • pri poškodení, zničení nebezpečného tovaru rešpektovať bezpečnostné pokyny, ktoré sú súčasťou sprievodných listín

11.3 Dopravca bezodkladne zabezpečí náhradné vozidlo.

11.4 Dopravca informuje o mimoriadnej udalosti bez meškania odosielateľa, prepravcu .

 

XII.

Záverečné ustanovenia

12.1 Tento prepravný poriadok je voči odosielateľom a príjemcom odo dňa jeho zverejnenia a sprístupnenia súčasťou návrhu na uzavretie zmluvy o preprave vecí .

12.2 Tento prepravný poriadok nadobúda účinnosť dňom podpisu konateľom. Všetky zmeny a dodatky prepravného poriadku nadobúdajú účinnosť ich dňom schválenia konateľom spoločnosti.

12.3 Dopravca je povinný platný prepravný poriadok sprístupniť vo svojich obchodných priestoroch prepravcom.

V Hornom Srní, dňa 01.03.2012